SZKOŁA PODSTAWOWA W OSTROŻANACH
STRONA TYTUŁOWA
ROZWÓJ CZYTELNICTWA

 AKTYWNA TABLICA

HISTORIA OSTROŻAN
O SZKOLE
 KALENDARZ 2020/2021
OSIĄGNIĘCIA
OSIĄGNIĘCIA
2013 - 2017
OSIĄGNIĘCIA (archiwum)
NAUCZYCIELE
ABSOLWENCI
SAMORZĄD UCZNIOWSKI
PUBLIKACJE NAUCZYCIELI
DOKUMENTY
BEZPIECZEŃSTWO I PROFILAKTYKA
Napisz do nas: szkolaostrozany@wp.pl
         
 WAŻNE!
LIST DO RODZICÓW GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO I KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI
REFORMA EDUKACJI:

Mapa drogowa  reformy edukacji

Szkoła po zmianie
Kuratorium Oświaty    w Białymstoku

                                                

 
  Poniedzialek, 01 wrzesnia 2014 , 16:53:38  
ROK SZKOLNY 2020/2021
PASOWANIE UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ I DZIEŃ EDUKACJI

16 października 2020 roku

zobacz zdjęcia

XX DZIEŃ PAPIESKI

13 października 2020 roku

zobacz zdjęcia

ZBIERAMY KASZTANY DLA KUBUSIA

13 października 2020 roku

zobacz zdjęcia

BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

28 września 2020 roku

     Uczniowie klas I - II uczestniczyli w spotkaniu z panem dzielnicowym sierżantem sztabowym Tomaszem Kamińskim, którego głównym celem było przypomnienie dzieciom podstawowych zasad dotyczących ich bezpieczeństwa w drodze do szkoły oraz w drodze powrotnej do domu. Pan policjant zwrócił uwagę na korzyści płynące z noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu lub tornistrze. Uczniowie brali aktywny udział w spotkaniu oraz dzielili się swoimi spostrzeżeniami.

zobacz zdjęcia

SPRZĄTANIE ŚWIATA

18 września 2020 roku

     Uczniowie klas VII - VIII wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata" pod hasłem: "Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję."  Wyposażeni w jednorazowe rękawiczki i worki oraz z zachowaniem zasad bezpieczeństwa z dużym zaangażowaniem sprzątali miejscowość Ostrożany oraz pobliski las. Jest to jedno z wielu działań ekologicznych mających na celu zjednoczenie Polaków na rzecz dbania o naszą planetę Ziemię.

zobacz zdjęcia

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021

1 września 2020 roku

     Mszą Świętą w kościele parafialnym w Ostrożanach rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2020/2021. Po przybyciu do szkoły poszczególne klasy udały się do swoich sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami. Pani dyrektor Lidia Dorota Nagórna przedstawiła rodzicom zasady obowiązujące w szkole w związku z epidemią koronowirusa.

zapoznaj się z zasadami dla ucznia i wskazówkami dla rodzica

ROK SZKOLNY 2019/2020
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

26 czerwca 2020 roku

     Bez uścisków i czułych pożegnań oraz z dystansem uczniowie Szkoły Podstawowej w Ostrożanach zakończyli rok szkolny 2019/2020. Wychowawcy wręczyli świadectwa oraz nagrody książkowe na boisku szkolnym oraz w salach lekcyjnych, życząc wszystkim spokojnych i bezpiecznych wakacji oraz spotkania we wrześniu w murach naszej szkoły.

zobacz zdjęcia

DZIEŃ DZIECKA  - 1 czerwca 2020 roku
NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

2 marca 2020 roku

     Podczas krótkiego apelu uczniowie z klasy VIII upamiętnili tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku, przeciwstawili się  narzuconej siłą władzy komunistycznej - "Żołnierzy Wyklętych". Przybliżyli sylwetki bohaterskich żołnierzy, których postawa powinna skłaniać młodych ludzi do refleksji i działania na rzecz naszej Ojczyzny i dobra wspólnego. Dzięki tej "lekcji historii" temat Żołnierzy Niezłomnych stał się bliższy uczniom naszej szkoły.

zobacz zdjęcia

UDZIAŁ W KONKURSIE "MASTERCHEF OSTROŻANY"

25 lutego 2020 roku

     Trzyosobowa drużyna z klasy VIII w składzie: Dominika Koczewska, Agata Kryńska i Michał Twarowski wzięła udział w konkursie "MasterChef Ostrożany" zorganizowanym przez ZSR w Ostrożanach. Konkurs miał na celu propagowanie wśród młodzieży zagadnień związanych z racjonalnym odżywianiem oraz sprawdzenie się w roli "młodych kucharzy". Uczniowie mieli za zadanie rozwiązanie testu oraz wykonanie zadania praktycznego: przygotowanie kotletów z soczewicy i mięsa mielonego, sosu szczypiorkowego i surówki z warzyw mieszanych. Dodatkową atrakcją były "Słodkie Warsztaty", podczas których uczestnicy konkursu mogli przygotować sobie pralinki lub klasyczną tabliczkę czekolady z ulubionymi dodatkami. Przedstawiciele naszej szkoły wrócili z dyplomem za udział, drobnymi upominkami oraz z miłymi wspomnieniami.    zobacz zdjęcia

BAL KARNAWAŁOWY

20 lutego 2020 roku

     Kolejny bal karnawałowy w naszej szkole dostarczył niezapomnianych wrażeń i atrakcji przedszkolakom oraz dzieciom z młodszych klas. Na udekorowanej sali pojawiły się księżniczki, czarodziejki, policjantka, staruszka i wiele innych ciekawych postaci, za które przebrali się chętni uczniowie. Z tego względu, że zabawa odbyła się w "tłusty czwartek" nie mogło zabraknąć tego dnia pączków, które wszyscy zajadali ze smakiem. Kolejne karnawałowe szaleństwo dopiero za rok.

zobacz zdjęcia

BEZPIECZNY INTERNET - SPOTKANIE Z POLICJANTEM 

18 lutego 2020 roku

     W związku z obchodzonym 11 lutego Dniem Bezpiecznego Internetu, w naszej szkole odbyło się spotkanie z panem dzielnicowym sierżantem sztabowym Tomaszem Kamińskim. Podczas rozmowy z uczniami klas IV - VIII przypomniał zasady właściwego zachowania w sieci.

zobacz zdjęcia

WALENTYNKI

14 lutego 2020 roku

     Jak co roku z okazji Dnia Świętego Walentego, Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Do specjalnej skrzynki uczniowie wrzucali swoje kartki i serduszka, które na długiej przerwie trafiły do adresatów. Dzień ten upłynął w naszej szkole w kolorach czerwieni oraz atmosferze sympatii i przyjaźni.

zobacz zdjęcia

CHOINKA SZKOLNA

17 stycznia 2020 roku

     Tegoroczną choinkę szkolną współprowadzili animatorzy "Zielonej Szkoły" z Białegostoku. Podczas intensywnej zabawy, prowadzący w strojach kowbojów, zadbali o ciekawe konkurencje integrujące grupę, konkursy oraz animacje taneczne. Imprezę uświetnił występ dzieci z oddziału przedszkolnego oraz wizyta św. Mikołaja, który zabawiał uczniów i wręczał prezenty przygotowane przez rodziców. 

zobacz zdjęcia

JASEŁKA I SPOTKANIE OPŁATKOWE

20 grudnia 2019 roku

     Ostatni dzień zajęć szkolnych przed Świętami Bożego Narodzenia upłynął w świątecznym nastroju. Uczniowie z klas: III, IV, VI, VII i VIII wystawili jasełka pt. "TAK! ON JEST KRÓLEM!". Wcielili się m. in. w role Józefa i Maryi, aniołów, pasterzy, króla Heroda, trzech mędrców oraz diabła.  Wszyscy wędrujący do Jezusa odnaleźli Go narodzonego w stajence betlejemskiej oraz uznali za Króla i Pana, przyjmując narodzoną Miłość.
Po przedstawieniu nastąpiło odczytanie Ewangelii o Bożym Narodzeniu i krótka modlitwa poprowadzona przez obecnego wśród nas Ks. Proboszcza Piotra Wójcika, a następnie wszyscy zebrani przełamali się opłatkiem, życząc sobie wszystkiego, co najlepsze na nadchodzące Święta i Nowy Rok. 
W ciągu dnia poszczególne klasy gromadziły się przy "wigilijnym stole". Niech świąteczny nastrój nie będzie tylko od święta, ale towarzyszy nam przez cały rok.

zobacz zdjęcia

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

19 grudnia 2019 roku

     Uczniowie klas I - IV oraz przedszkolaki spotkali się z panem dzielnicowym sierżantem sztabowym Tomaszem Kamińskim. Podczas pogadanki pan policjant rozmawiał z dziećmi na temat bezpieczeństwa. Przypomniał zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły oraz zwrócił uwagę na korzyści płynące z noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu lub tornistrze. 

zobacz zdjęcia

38 ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO

13 grudnia 2019 roku

     Uczniowie z klasy VIII upamiętnili 38 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego poprzez przypomnienie społeczności szkolnej wydarzeń, które zaczęły się 13 grudnia 1981 roku. Opowiedzieli o wielkich Polakach zaangażowanych w walkę przeciwko komunizmowi w pierwszych miesiącach trwania stanu wojennego. Była to lekcja z historii współczesnej naszego kraju.

zobacz zdjęcia

KIERMASZ MIKOŁAJKOWY W ZSR W OSTROŻANACH

6 grudnia 2019 roku

     Uczniowie klas IV - VIII wraz z nauczycielami udali się do Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanych, aby wziąć udział w Kiermaszu Mikołajkowym. Młodzież z ZSR przygotowała wiele smacznych przekąsek, m. in. frytki, hot - dogi, hamburgery, gofry, ciasta i ciasteczka oraz bardzo ciekawe ozdoby świąteczne. Można było sobie również zrobić świąteczne zdjęcie. Zebrane środki pieniężne z zakupionych pamiątek oraz smakołyków mają być przekazane potrzebującej rodzinie. W ten sposób włączyliśmy się w wielkie dzieło niesienia pomocy drugiemu człowiekowi oraz miło spędziliśmy czas.

zobacz zdjęcia

MIKOŁAJKI

6 grudnia 2019 roku

     Dla wielu uczniów Mikołajki to jeden z najprzyjemniejszych dni w ciągu roku szkolnego. Dzieci z klas I - III spotkały się z ulubionym świętym - Mikołajem. Otrzymały upragnione prezenty. Uśmiech gościł na ich twarzach przez cały dzień. Podarunki od św. Mikołaja dotarły również do uczniów klas: IV i VI. Dzień ten na pewno na długo pozostanie w pamięci tych, którzy zostali obdarowani upominkami.

zobacz zdjęcia

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELEM KOMENDY POWIATOWEJ PSP W SIEMIATYCZACH

4 grudnia 2019 roku

     Uczniowie z klas: I - IV wzięli udział w spotkaniu ze starszym kapitanem p. Sylwestrem Uściniakiem z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Siemiatyczach. Dzieci rozmawiały z prowadzącym zajęcia na temat zagrożeń pożarowych w domu, sposobów zachowania się i reagowania podczas pożarów. Utrwaliły numery alarmowe oraz dowiedziały się, w jakich okolicznościach należy wzywać straż pożarną. Pan strażak zwrócił też uwagę na problem zjawiska czadu coraz częściej występującego w domach. Na zakończenie uczniowie otrzymali kalendarze do swoich klas oraz zrobili pamiątkowe zdjęcie.

zobacz zdjęcia

ANDRZEJKI

28 listopada 2019 roku

     Andrzejki to tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Samorząd uczniowski przygotował dla wszystkich uczniów oraz przedszkolaków tradycyjne wróżby andrzejkowe oraz ciekawe konkursy i zabawy. Każdy mógł się dowiedzieć, co go czeka w przyszłości: szczęście, pech, czy jakaś inna niespodzianka. Dużo radości sprawiły dzieciom lizaki z ciekawymi sentencjami. Wszystkie przepowiednie i wróżby były przyjmowane z przymrużeniem oka. Całą imprezę uświetniła dyskoteka przy dobrej muzyce.

zobacz zdjęcia

EGZAMIN PRÓBNY ÓSMOKLASISTY

 20 - 22 listopada 2019 roku

    Uczniowie klasy ósmej przez trzy dni zmagali się z napisaniem próbnego egzaminu z języka polskiego, matematyki i języka nowożytnego. Został przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu w celu informacyjnym i diagnostycznym.

zobacz zdjęcia

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI I AKCJA "SZKOŁA DO HYMNU"

8 listopada 2019 roku

     Z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości uczniowie klas VII i VIII przygotowali uroczystą akademię upamiętniającą 101 rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Przypomnieli najważniejsze informacje historyczne, recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne. Z tej to okazji, punktualnie o godzinie 11.11 wspólnie z całą społecznością szkoły odśpiewaliśmy cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego” w myśl akcji „Szkoła do hymnu”, która jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”.

zobacz zdjęcia

W HOŁDZIE POLEGŁYM...

31 października 2019 roku

     Październik i listopad to czas, kiedy w szczególny sposób ogarniamy pamięcią i modlitwą tych, którzy już odeszli... Uczniowie z klasy IV i VI wraz z opiekunami wybrali się na cmentarz w Ostrożanach. Uporządkowali Grób Nieznanego Żołnierza oraz grób żołnierzy AK, w atmosferze powagi i szacunku złożyli wieńce i zapalili znicze. Chwilą ciszy uczcili pamięć tych, którzy polegli w obronie naszej Ojczyzny.

zobacz zdjęcia

PASOWANIE UCZNIÓW KLASY I

30 października 2019 roku

    W niezwykle podniosłej atmosferze odbyło się w naszej szkole uroczyste pasowanie pierwszaków. Uczniowie klasy pierwszej, przed pocztem sztandarowym, ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami. Zanim jednak maluchy zostały przyjęte do grona społeczności szkolnej musiały wykazać się swoimi umiejętnościami, zaśpiewać piosenki, wyrecytować wiersze a także  udzielić odpowiedzi na szereg pytań przygotowanych przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Ślubowanie klas pierwszych to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców, pedagogów oraz uczniów starszych klas. Po części artystycznej odbyła się dyskoteka i słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

zobacz zdjęcia

WYJAZD DO MGOK W DROHICZYNIE NA TEATRZYK

24 października 2019 roku

     Przedszkolaki i uczniowie klasy I obejrzeli spektakl "Tajemnice Żabiego Stawu" wystawiony przez Teatr Ptasie Melodie w MGOK w Drohiczynie. Teatrzyk opowiadał o Literowym Królestwie, które słynie z pięknych wierszy i poematów, którego spokój zakłóca zła Czarownica, kradnąc mieszkańcom literki. Dzieci z wielkim zainteresowaniem śledziły losy bohaterów spektaklu bajkowego, który pokazał, że dobro i miłość zawsze zwyciężają.

zobacz zdjęcia

XIX DZIEŃ PAPIESKI

16 października 2019 roku

     Uczniowie klasy VI przygotowali krótki montaż słowno - muzyczny z okazji XIX Dnia Papieskiego, który przebiegał pod hasłem "Wstańcie, chodźmy!". Przypomnieli społeczności szkolnej najważniejsze wydarzenia z życia św. Jana Pawła II oraz nawiązali do pierwszej pielgrzymki Papieża do Polski, której 40 rocznica przypada w tym roku. Ojciec Święty apelował wówczas do swoich rodaków, by byli mocni w swej wierze. Naszym zadaniem jest nieustannie przybliżać innym osobę i życie św. Jana Pawła II, a naukę, którą głosił, realizować każdego dnia.

zobacz zdjęcia

DZIEŃ EDUKACJI

15 października 2019 roku

    Samorząd Uczniowski w imieniu wszystkich uczniów naszej szkoły złożył najserdeczniejsze życzenia Dyrekcji, nauczycielom i pracownikom z okazji Dnia Edukacji. 

zobacz zdjęcia

WYCIECZKA DO MUZEUM TREBLINKA

25 września 2019 roku

     Uczniowie klas VI - VIII wraz z wychowawcami byli uczestnikami niezwykłej lekcji historii podczas wycieczki po pozostałościach Obozu Zagłady w Treblince. Pani przewodnik opowiadała o powstaniu i losach obozu. Uczestnicy wycieczki obejrzeli eksponaty, fotografie oraz makietę przedstawiającą ówczesny Karny Obóz Pracy oraz Obóz Zagłady stworzone przez Niemców w celu eksterminacji Żydów z całej Europy w latach 1941-1944. Każdego dnia, przez 15 miesięcy z rąk nazistów ginęło 17000 ludzkich istnień. Mimo, iż po tych strasznych wydarzeniach nie pozostał ślad, dało się odczuć ducha minionych czasów. Nie da się obojętnie przejść symboliczną bramą zagłady wiodącą na rampę, by w końcu dotrzeć do największego europejskiego cmentarzyska, po którym rozrzucono 17 tysięcy kamieni skupionych wokół głazu z napisem „NIGDY WIĘCEJ”. Dzięki tej niecodziennej lekcji, przeprowadzonej przez panią przewodnik, uczniowie mogli poznać okrutną przeszłość, gdzie ludzie kończyli swe życie w warunkach głodu i terroru, przeszłość, o której należy pamiętać, aby ludzie ludziom już nigdy nie zgotowali takiego losu.

zobacz zdjęcia

80 ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ I NAPAŚCI ZWIĄZKU SOWIECKIEGO NA POLSKĘ

17 września 2019 roku

   Uczniowie klasy VIII przygotowali uroczysty apel z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz napaści ZSRR na Polskę. Przypomnieli społeczności szkolnej przebieg wydarzeń tragicznego września. Była to kolejna "żywa lekcja" historii przybliżająca dramatyczne wydarzenia z dziejów naszego kraju.

zobacz zdjęcia

BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

17 września 2019 roku

     Uczniowie klasy I uczestniczyli w spotkaniu z panem dzielnicowym sierżantem sztabowym Tomaszem Kamińskim, podczas którego rozmawiali na temat zachowania bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Pan policjant przypomniał, jak należy poruszać się po chodniku, prawidłowo przechodzić przez jezdnię, odpowiednio zachowywać się w autobusie szkolnym. Dzieci aktywnie uczestniczyły w pogadance, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Na zakończenie otrzymały odblaski i zostały zachęcone do ich noszenia.

zobacz zdjęcia

WIZYTA JEGO EKSCELENCJI KSIĘDZA BISKUPA PIOTRA SAWCZUKA

11 września 2019 roku

     W ramach wizytacji kanonicznej parafii p.w. Narodzenia NMP w Ostrożanach odwiedził naszą szkołę Ksiądz Biskup Piotr Sawczuk. Wraz z dostojnym gościem przybyli również ks. dr Tomasz Szmurło - Sekretarz Ks. Biskupa oraz ks. dr Piotr Wójcik - proboszcz parafii. Pani dyrektor Lidia Dorota Nagórna wraz z p. Magdą Antoszuk - przewodniczącą rady rodziców przywitała Ks. Biskupa oraz przybyłych gości, a następnie przywitali Jego Ekscelencję przedstawiciele uczniów. Kolejnym punktem spotkania było przedstawienie montażu słowno - muzycznego "Maryja - Matka Pięknej Miłości" w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Jego Ekscelencja obserwował przebieg programu artystycznego oraz podziękował za wybranie takiego właśnie tematu. Skierował do wszystkich zebranych pasterskie słowo oraz udzielił błogosławieństwa. Wizyta Księdza Biskupa była dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem, a słowa skierowane do uczniów z pewnością dostarczą im zachęty do ożywiania wiary.

zobacz zdjęcia

NARODOWE CZYTANIE

6 września 2019 roku

     Podczas tegorocznej akcji Narodowe Czytanie uczniowie klas VII i VIII przygotowali trzy spośród ośmiu Nowel polskich zaproponowanych przez Parę Prezydencką, których wspólnym mianownikiem jest polskość. Były to: "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, "Dym" Marii Konopnickiej i "Sachem" Henryka Sienkiewicza. Spotkanie rozpoczęło się od odczytania listu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie uczniowie zaprezentowali biografie nowelistów oraz wcześniej przygotowane fragmenty utworów.

zobacz zdjęcia

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

2 września 2019 roku

     Mszą świętą w Sanktuarium Matki Bożej w Ostrożanach rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2019/2020. Po odśpiewaniu hymnu narodowego pani dyrektor Lidia Dorota Nagórna powitała wszystkich przybyłych na tę uroczystość w Szkole Podstawowej w Ostrożanach. Życzyła radzie pedagogicznej, uczniom oraz rodzicom dużo wytrwałości i sił w nowym roku szkolnym.

zobacz zdjęcia